hello world!

Nowe zasady dla kierowców - zmiany w prawie

Nowe zasady dla kierowców - wraz z początkiem nowego roku należy przygotować się na wejście w życie kolejnych zmian w prawie dotyczących kierowców.

Nowe zasady dla kierowców a punkty karne

Punkty karne - nowe zasady obejmować będą, między innymi, redukcję punktów karnych. Dla kierowców przekraczających limit 24 punktów karnych (20 punktów dla nowych kierowców) obowiązkowe będą kursy reedukacyjne. Koszt takiego kursu wynosi 500 złotych. Kierowca, który po jego odbyciu w ciągu kolejnych pięciu lat ponownie przekroczy limit, utraci swoje prawo jazdy.

Jazda pod wpływem alkoholu

Pod koniec bieżącego roku zacznie obowiązywać także przepis zezwalający na konfiskatę samochodów kierowców prowadzących auta pod wpływem alkoholu. Aby utracić swój pojazd, kierowca będzie musiał mieć co najmniej 1,5 promila lub 0,5 promila w sytuacji spowodowania wypadku oraz recydywy. Zwiększeniu ulegnie również kara maksymalna, która może zostać wymierzona za spowodowanie ciężkiego wypadku - z 12 na 16 lat.

Nowe zasady dla kierowców a nowe stawki za egzamin

Nowe zasady dla kierowców - ustawa dotycząca podniesienia stawek za egzaminy na prawo jazdy, której Senat pod koniec zeszłego roku nie zatwierdził, wróciła do Sejmu. Oznacza to, że jeśli ustawę uda się przeforsować, prawo jazdy może podrożeć. Projekt mówi o tym, że egzamin teoretyczny będzie kosztować 50 zł (obecna cena - 30 zł). Egzamin praktyczny od 200 do 250 zł.

Brak OC

Wyższych kar spodziewać się można także w sytuacji braku polisy OC. Od 1 stycznia właściciele aut osobowych nieobjętych polisą OC, jeśli od upłynięcia ważności poprzedniej polisy minęło ponad 14 dni, mogą zapłacić nawet 6980 zł. Od 1 lipca kwota ta ulegnie podniesieniu do 7200 zł.

Dużo więcej zapłacą także kierowcy, który w odpowiednim terminie nie złożyli deklaracji PCC-3. Kara od 1 stycznia może wynosić od 350 zł do 69 800 zł, a po 1 lipca od 360 zł do nawet 72 000 zł.

Cena przeglądów rejestracyjnych nie uległa zmianie, natomiast zmieni się sposób przeprowadzania przeglądu - obowiązkowe będzie wykonywanie zdjęć badanego pojazdu.

Na odcinkach oddanych do użytku w 2017 r. i później opłatami mogą zostać objęte kolejne odcinki dróg. W pierwszej kolejności, zmiana dotknie kierowców samochodów ciężarowych.

Zobacz jakie zmiany były w 2022.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Zarezerwuj kurs

Nie czekaj. Zacznij kurs na prawo jazdy już teraz!
ZADZWOŃ DO NAS
car linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram