Badania psychologiczne dla kierowców

Koszt badań: 150 PLN
Kto może skorzystać z naszej oferty badań?
 • Kandydaci na kierowców (wszystkie kategorie)
 • Kierowcy zawodowi
 • Kierowcy pojazdów uprzywilejowanych
 • Instruktorzy nauki jazdy i egzaminatorów
 • Kierowcy ze skierowaniem: przekroczenie dopuszczalnej liczy punktów karnych, kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu, spowodowanie wypadku
badania psychologicznie Kielce
Obowiązki, jakie muszą spełniać zawodowi kierowcy, określone są w ustawie o transporcie drogowym oraz w ustawie o kierujących. Dokumenty te jasno określają jakie procedury powinien przejść kandydat, aby zostać dopuszczony do zawodu. Jednym z obowiązkowych kroków jest uzyskanie pozytywnego wyniku badania psychologicznego, wykonywanego w celu ustalenia, czy u przyszłego kierowcy występują przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów.

Dla kogo badania psychologiczne są obowiązkowe?

Pozytywny wynik badania psychologicznego jest konieczny w przypadku osób ubiegających się o prawo jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D i D+E lub uprawnienia do kierowania tramwajem. Dotyczy to również wszystkich zawodowców, takich jak taksówkarze, dostawcy, kierowcy pojazdów uprzywilejowanych oraz kurierzy. Pozytywny wynik badania psychologicznego zawodowego kierowcy ważny jest przez 5 lat, po tym czasie należy ubiegać się o jego przedłużenie. Nie dotyczy to osób, które ukończyły 60 lat. Kierowcy powyżej tego wieku zobowiązani są do odnawiania uprawnień co 30 miesięcy.
Na badania psychologiczne kierowane są również osoby, które utraciły uprawnienia do prowadzenia pojazdów, egzaminatorzy i instruktorzy nauki jazdy. Pozytywny wynik badania umożliwia wydanie orzeczenia w tym samym dniu, od ręki.

Badania psychologiczne – jak się przygotować?

Przygotowanie do badań psychologicznych dla kierowców nie wymaga podejmowania szczególnych działań. Ważne jest jednak, aby udając się na wizytę, zabrać ze sobą:
 • dokument tożsamości – ze zdjęciem i numerem PESEL, np. dowód osobisty, paszport, dotychczasowe prawo jazdy),
 • aparat słuchowy, okulary lub soczewki kontaktowe – w przypadku osób z wadami wzroku lub słuchu,
 • skierowanie na badania psychologiczne – o ile skierowanie takie zostało wystawione przez lekarza bądź pracodawcę,
 • skierowanie na badania psychologiczne – o ile skierowanie takie zostało wystawione przez lekarza lub pracodawcę,
 • dokumentację medyczną – w przypadku podlegania leczeniu przez psychologa lub psychiatrę,
 • 150 zł – w gotówce, ze względu na brak dostępności terminala płatniczego.

Przebieg badania psychologicznego

Procedury badań psychologicznych różnią się w zależności od ich celu – zastosowane metody muszą być w stanie określić zdolność pacjenta do wykonywania danego rodzaju pracy związanej z prowadzeniem pojazdów. Każde badanie rozpoczyna się od wypełnienia przez pacjenta ankiety oraz kwestionariusza osobowości. W przypadku kierowców zawodowych dalsza część badań dotyczy ich sprawności umysłowej, podzielności uwagi, koncentracji oraz przerzutności. W tym celu wykonuje się testy aparaturowe, pozwalające na zbadanie czasu reakcji, oceny prędkości oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Całość badania trwa około 50 minut i zakończona zostaje zliczeniem uzyskanych punktów oraz wystawieniem orzeczenia lekarskiego. W przypadku niezaliczenia któregoś z ćwiczeń pacjent może poprosić o możliwość jego ponownego wykonania, bez ponoszenia dodatkowych opłat. Badania wykonywane są w bezstresowej atmosferze i przy wykorzystaniu nowoczesnej, specjalistycznej aparatury.

Zapisy na badania dla kierowców

Istnieje możliwość rezerwacji dogodnego terminu wizyty, w tym celu należy skontaktować się telefonicznie z naszym ośrodkiem. Wielokrotnie zdarza się, że wykonanie badań psychologicznych możliwe jest już tego samego dnia, a umówienie się na wizytę gwarantuje dostępność lekarza i wyklucza konieczność oczekiwania w kolejce. Dzięki ofercie naszego ośrodka, w której znajdują się zarówno badania psychologiczne dla kierowców, jak i badania lekarskie, w czasie jednej wizyty mogą uzyskać Państwo wszystkie niezbędne orzeczenia lekarskie.
badania lekarskie i psychologiczne dla kierowców Kielce

Zarezerwuj kurs

Nie czekaj. Zacznij kurs na prawo jazdy już teraz!
ZADZWOŃ DO NAS
car linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram