hello world!
szkola jazdy kielce2

Prawo jazdy kategoria B Kielce – zmiany 2020

Rok 2020 niesie ze sobą kilka zmian w egzaminach na prawo jazdy. Planowane są także istotne zmiany dla kierowców. Podczas części teoretycznej nauki jazdy kategoria B Kielce, prowadzonej w naszym ośrodku, staramy się na bieżąco zaznajamiać kursantów z wszelkimi nowościami z tego zakresu. Uznaliśmy jednak, że wiedza na ten temat może być przydatna także innym osobom, które odwiedzają naszą stronę.

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy 2020

Zapisując się na naukę jazdy kategoria B Kielce, wielu kandydatów zastanawia się jak będzie wyglądał egzamin na prawo jazdy. Warto zatem poznać zmiany w tym zakresie, które obowiązują od stycznia 2020 roku. Najważniejsze z nich to:

  • Poszerzenie bazy pytań – egzamin teoretyczny na prawo jazdy został rozszerzony o ponad 200 nowych pytań. Są one związane ze zmianami, jakie weszły w życie 6 grudnia 2019 r. Od stycznia br., podczas realizowania kursu nauki jazdy kategoria B Kielce, nasi kursanci przerabiają dodatkowe 39 pytań dotyczących jazdy na suwak i korytarza życia oraz 177 nowych pytań odnoszących się do zagadnień pierwszeństwa, pieszych i sygnalizacji świetlnej;
  • Niezmienna godzina rozpoczęcia egzaminów – zmiany w egzaminach na prawo jazdy 2020 obejmują także kwestie organizacyjne. Do tej pory kandydaci na kierowców musieli liczyć się z tym, że w przypadku, gdy ich poprzednicy wcześniej zakończą swoje podejście to ich egzamin może rozpocząć się nawet kilkadziesiąt minut wcześniej niż było to planowane. W efekcie, poczekalnie w WORD-ach zazwyczaj były zapełnione, a kursanci ulegali stresowi i często niepotrzebnie tracili czas. Zgodnie z nowymi przepisami, zarówno egzamin teoretyczny jak i praktyczny nie może rozpocząć się przed czasem oraz nie może opóźnić się więcej jak 15 minut. Nauka jazdy kategoria B Kielce uczula jednak wszystkich kursantów, gdyż spóźnienie się na egzamin wiąże się z jego automatycznym niezdaniem.
  • 9 egzaminów dziennie – ograniczenie dziennej liczby egzaminów przeprowadzanych przez egzaminatorów ma na celu podniesienie efektywności ich pracy. Od stycznia 2020 egzaminator WORD może przeprowadzić maksymalnie 9 egzaminów w trakcie dnia, a liczba ta może zostać zwiększona jedynie w przypadku wyjątkowych sytuacji, do jakich należy m.in. nieobecność innego egzaminatora czy niekorzystne warunki pogodowe lub sytuacje drogowe, wymuszające opóźnienia w realizacji egzaminów. Co ważne, w ciągu każdych 50 minut pracy, egzaminator może przeprowadzić tylko jeden egzamin.
20200623 15395520200623 153654

Planowane zmiany dla kierowców 2020

Wszystkim, którzy odbyli już naukę jazdy kategoria B Kielce w naszym lub innym ośrodku, szczęśliwie stając się posiadaczami prawa jazdy, przypominamy, że w planach na 2020 rok znajduje się wprowadzenie kilku istotnych zmian dla kierowców. Ich głównym celem będzie poprawa bezpieczeństwa na drogach. Początkowo zmiany te miały obowiązywać od 1 lipca 2020 roku, jednak aktualnie wiadomo, że wejdą w życie do końca bieżącego roku. O jakich zmianach mowa?

  • Zawsze 50 km/h w terenie zabudowanym – zgodnie z wiedzą przekazywaną naszym kursantom podczas nauki jazdy kategoria B Kielce, dotychczas obowiązujący przepis pozwala na poruszanie się po terenie zabudowanym z prędkością 60 km/h w godzinach nocnych (23:00 – 5:00). Po wprowadzeniu zmiany w życie, o każdej porze dnia i nocy, na terenie zabudowanym obowiązywać będzie stała prędkość maksymalna, wynosząca 50 km/h. Jej przekroczenie grozi surowym mandatem. Powyższy pomysł na ograniczenie prędkości maksymalnej wziął się stąd, że aktualnie większość krajów europejskich przyjęło wspomnianą prędkość maksymalną dla pojazdów poruszających się po drogach w terenie zabudowanym;
  • Pierwszeństwo pieszych – dotychczasowi uczestnicy szkoleń teoretycznych nauki jazdy kategoria B Kielce, prowadzonych w naszym ośrodku, doskonale wiedzą, że aktualne przepisy ustanawiają obowiązek zatrzymania pojazdu w przypadku zauważenia pieszego na pasach. Podstawą do ukarania za zaniechanie tego obowiązku są nawet sytuacje, w których pieszy dopiero co wkracza na pasy. Z uwagi na dużą liczbę wypadków z udziałem pieszych, postanowiono jeszcze bardziej zaostrzyć ten przepis. W najbliższych miesiącach kierowcy będą musieli przyzwyczaić się do zatrzymywania pojazdu przed przejściem dla pieszych już w przypadku, gdy w pobliżu niego znajduje się pieszy. Zmiana ta, choć wynika z dobrych pobudek, może jednak przysparzać wiele problemów z uwagi na niejasność niektórych okoliczności. Często bowiem zdarza się, że pieszy stojący w okolicy przejścia wcale nie ma zamiaru wkroczenia na to przejście, ale zgodnie z przepisem, w takich przypadkach również będzie obowiązał nakaz zatrzymania pojazdu;
  • Czasowa utrata prawa jazdy – zgodnie z aktualnymi przepisami, uprawnienia do kierowania pojazdem można stracić na 3 miesiące jedynie w przypadku przekroczenia dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h. Według nowych przepisów, czasowa utrata prawa jazdy będzie możliwa także w przypadku przekroczenia prędkości na drodze w terenie niezabudowanym;
  • Zwiększenie kwot mandatów – podczas nauki jazdy kategoria B Kielce staramy się również uświadamiać naszych kursantów o możliwych karach. Wysokości mandatów są stałe od kilkunastu lat. Biorąc pod uwagę fakt wzrastania poziomu płacy minimalnej, wspomniane wysokości mandatów mogą wydawać się nieadekwatne do wysokości zarobków kierowców, co w dalszej perspektywie przekłada się na skuteczność tychże kar. Istnieją dwie propozycje zmiany tej sytuacji. Pierwsza z nich zakłada 3-krotne lub 4-krotne podwyższenie kwot mandatów, natomiast druga wskazuje na konieczność dostosowania kwot do dochodów poszczególnych kierowców.
  • Zwiększenie dostępności buspasów – buspasy staną się dostępne nie tylko dla taksówek, motocykli i samochodów elektrycznych, ale także dla samochodów, w których znajduje się co najmniej 4 osoby.

Serdecznie zapraszamy wszystkich kandydatów na naukę jazdy kategoria B Kielce, prowadzoną przez nasz ośrodek. Z radością rozwiejemy wszelkie Wasze wątpliwości dotyczące nowych przepisów oraz postaramy się przygotować Was do ich przestrzegania.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarezerwuj kurs

Nie czekaj. Zacznij kurs na prawo jazdy już teraz!
ZADZWOŃ DO NAS
car linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram