hello world!

Prawo jazdy kategoria B Kielce – zmiany 2020

Prawo jazdy kategoria B Kielce - rok 2020 niesie ze sobą kilka zmian w egzaminach na prawo jazdy. Planowane są także istotne zmiany dla kierowców. Podczas części teoretycznej prowadzonej w naszym ośrodku, staramy się na bieżąco zaznajamiać kursantów z wszelkimi nowościami z tego zakresu. Uznaliśmy jednak, że wiedza na ten temat może być przydatna także innym osobom, które odwiedzają naszą stronę.

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy kategoria B 2020

Zapisując się na naukę jazdy kategoria B Kielce, wielu kandydatów zastanawia się jak będzie wyglądał egzamin na prawo jazdy. Warto zatem poznać zmiany w tym zakresie, które obowiązują od stycznia 2020 roku. Najważniejsze z nich to:

  • Poszerzenie bazy pytań – egzamin teoretyczny na prawo jazdy został rozszerzony o ponad 200 nowych pytań. Są one związane ze zmianami, jakie weszły w życie 6 grudnia 2019 r. Od stycznia br., podczas realizowania kursu, nasi kursanci przerabiają dodatkowe 39 pytań dotyczących jazdy na suwak. Dodatkowo również korytarza życia oraz 177 nowych pytań odnoszących się do zagadnień pierwszeństwa, pieszych i sygnalizacji świetlnej;
  • Niezmienna godzina rozpoczęcia egzaminów – zmiany w egzaminach na prawo jazdy 2020 obejmują także kwestie organizacyjne. Do tej pory kandydaci na kierowców musieli liczyć się z tym, że w przypadku, gdy ich poprzednicy wcześniej zakończą to ich egzamin może rozpocząć się dużo wcześniej. W efekcie, poczekalnie w WORD-ach zazwyczaj były zapełnione, a kursanci ulegali stresowi i często niepotrzebnie tracili czas. Zgodnie z nowymi przepisami, egzamin nie może rozpocząć się przed czasem oraz nie może opóźnić się więcej jak 15 minut. Nauka jazdy kategoria B Kielce uczula jednak wszystkich kursantów, gdyż spóźnienie się na egzamin wiąże się z jego automatycznym niezdaniem.
  • 9 egzaminów dziennie – ograniczenie dziennej liczby egzaminów przeprowadzanych przez egzaminatorów ma na celu podniesienie efektywności ich pracy. Od stycznia 2020 egzaminator WORD może przeprowadzić maksymalnie 9 egzaminów w trakcie dnia. Liczba ta może zostać zwiększona jedynie w przypadku wyjątkowych sytuacji. Do jakich należy m.in. nieobecność innego egzaminatora czy niekorzystne warunki pogodowe lub sytuacje drogowe, wymuszające opóźnienia w realizacji egzaminów. Co ważne, w ciągu każdych 50 minut pracy, egzaminator może przeprowadzić tylko jeden egzamin.

Planowane zmiany dla kierowców 2020 - prawo jazdy kategoria B Kielce

Wszystkim, którzy odbyli już naukę jazdy, przypominamy, że w planach na 2020 rok znajduje się wprowadzenie kilku zmian dla kierowców. Ich głównym celem będzie poprawa bezpieczeństwa na drogach. Początkowo zmiany te miały obowiązywać od 1 lipca 2020, jednak wejdą w życie do końca br. O jakich zmianach mowa?

Zawsze 50 km/h w terenie zabudowanym 

Dotychczas obowiązujący przepis pozwala na poruszanie się po terenie zabudowanym z prędkością 60 km/h w godzinach nocnych. Po wprowadzeniu zmiany w życie, o każdej porze obowiązywać będzie stała prędkość maksymalna, wynosząca 50 km/h. Jej przekroczenie grozi surowym mandatem. Powyższy pomysł na ograniczenie prędkości maksymalnej wziął się stąd, że aktualnie większość krajów europejskich przyjęło wspomnianą prędkość maksymalną dla pojazdów poruszających się po drogach w terenie zabudowanym;

Pierwszeństwo pieszych

Aktualne przepisy ustanawiają obowiązek zatrzymania pojazdu w przypadku zauważenia pieszego na pasach. Podstawą do ukarania za zaniechanie tego obowiązku są nawet sytuacje, w których pieszy dopiero co wkracza na pasy. Z uwagi na dużą liczbę wypadków z udziałem pieszych, postanowiono jeszcze bardziej zaostrzyć ten przepis. W najbliższych miesiącach kierowcy będą musieli przyzwyczaić się do zatrzymywania pojazdu przed przejściem dla pieszych już w przypadku, gdy w pobliżu niego znajduje się pieszy. Zmiana ta, choć wynika z dobrych pobudek, może jednak przysparzać wiele problemów z uwagi na niejasność niektórych okoliczności. Często bowiem zdarza się, że pieszy stojący w okolicy przejścia wcale nie ma zamiaru wkroczenia na to przejście, ale zgodnie z przepisem, w takich przypadkach również będzie obowiązał nakaz zatrzymania pojazdu;

Czasowa utrata prawa jazdy

Zgodnie z aktualnymi przepisami, uprawnienia do kierowania pojazdem można stracić na 3 miesiące jedynie w przypadku przekroczenia dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h. Według nowych przepisów, czasowa utrata prawa jazdy będzie możliwa także w przypadku przekroczenia prędkości na drodze w terenie niezabudowanym;

Zwiększenie kwot mandatów

Podczas nauki jazdy kategoria B Kielce staramy się również uświadamiać naszych kursantów o możliwych karach. Wysokości mandatów są stałe od kilkunastu lat. Biorąc pod uwagę fakt wzrastania poziomu płacy minimalnej, wspomniane wysokości mandatów mogą wydawać się nieadekwatne do wysokości zarobków kierowców. Co również w dalszej perspektywie przekłada się na skuteczność tychże kar. Istnieją dwie propozycje zmiany tej sytuacji. Pierwsza z nich zakłada 3-krotne lub 4-krotne podwyższenie kwot mandatów. Natomiast druga wskazuje na konieczność dostosowania kwot do dochodów poszczególnych kierowców.

Zwiększenie dostępności buspasów

Buspasy staną się dostępne nie tylko dla taksówek, motocykli i samochodów elektrycznych, ale także dla samochodów, w których znajduje się co najmniej 4 osoby.

Serdecznie zapraszamy wszystkich kandydatów na naukę jazdy kategoria B Kielce, prowadzoną przez nasz ośrodek. Z radością rozwiejemy wszelkie Wasze wątpliwości dotyczące nowych przepisów oraz postaramy się przygotować Was do ich przestrzegania.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Zarezerwuj kurs

Nie czekaj. Zacznij kurs na prawo jazdy już teraz!
ZADZWOŃ DO NAS
car linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram