hello world!

Jakie badania musi wykonać przyszły kierowca?

Starając się o otrzymanie prawa jazdy, przyszli kierowcy muszą odbyć stosowny kurs teoretyczny i praktyczny, a następnie przystąpić do egzaminu. Warto jednak pamiętać, że aby uzyskać uprawnienia do kierowania pojazdem, niezbędne jest również wykonanie kilku badań. Mają one na celu ocenę stanu zdrowia kursanta i orzeczenie, czy pozwala on na to, by w przyszłości usiadł on za kierownicę  pojazdu. Jakie badania musi wykonać przyszły kierowca?

Obowiązkowe badania lekarskie 

Niezależnie od tego, o jaką kategorię prawa jazdy stara się przyszły kierowca oraz czy będzie on kierowcą zawodowym, ma on obowiązek przejścia obowiązkowych badań lekarskich. Kończą się one wydaniem orzeczenia, które jest załącznikiem do wniosku o numer PKK. Wniosek o wydanie PKK składany w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego. Należy pamiętać, by na wizytę zabrać ze sobą dokument tożsamości, dokumentację medyczną (w przypadku osób przewlekle chorych) oraz soczewki, okulary czy aparat słuchowy, jeśli kursant z nich korzysta.

Badania lekarskie wykonuje się są w celu ogólnej oceny stanu zdrowia przyszłego kierowcy i stwierdzenia, czy pozwala on na to, by mógł prowadzić pojazd. Dlatego jest to przede wszystkim badanie wzroku. Podczas badania lekarz orzecznik sprawdza również równowagę, układ sercowo-naczyniowy i oddechowy, a także bada słuch. W przypadku pozytywnego zakończenia badania orzeczenie wydawane jest od ręki. Może się jednak zdarzyć tak, że konieczne będzie skierowanie na wizytę u specjalisty.

Kto musi wykonać badania psychologiczne? 

Obowiązek odbycia badań psychologicznych nałożony jest na zawodowych kierowców: kurierów, taksówkarzy itp. Muszą je przejść osoby ubiegające się o prawo jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D oraz D+E. W przypadku badań psychologicznych również niezbędne jest zabranie dowodu tożsamości. Wymaga się również dostarczenia dokumentacji medycznej i aparatu słuchowego, soczewek czy okularów. Niezbędne też będzie skierowania na badania, jeśli zostało ono wystawione. Celem wykonania takich badań jest określenie zdolności pacjenta do wykonywania danego rodzaju pracy, która wiąże się z prowadzeniem pojazdu. Składa się ono z ankiety i kwestionariusza osobowości oraz badania czasu reakcji, oceny prędkości i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Takie badanie trwa około 50 minut i w przypadku uzyskania odpowiedniej liczby punktów pacjent otrzymuje orzeczenie od ręki.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Zarezerwuj kurs

Nie czekaj. Zacznij kurs na prawo jazdy już teraz!
ZADZWOŃ DO NAS
car linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram