Jak wygląda kurs na prawo jazdy kat. C+E? Standardowo prawo jazdy kategorii C uprawnia nas do prowadzenia pojazdów, których całkowita masa przekracza 3,5 tony, ciągników rolniczych oraz pojazdami wolnobieżnymi. W przypadku pojazdów wyposażonych w dodatkową przyczepę wymogiem jest oczywiście kurs na prawo jazdy kat. C+E i prawo jazdy kategorii C+E. W kontekście obowiązków, jakie są narzucone osobom chcącym ubiegać się o tego rodzaju uprawnienia, warto wspomnieć, iż przede wszystkim należy tutaj ukończyć 21 lat. Pewnego rodzaju odstępstwem od tego jest uzyskanie świadectwa kwalifikacji zawodowej w trakcie trwającego 280 godzin kursu. Wówczas o prawo jazdy kategorii C+E mogą ubiegać się także osoby, które ukończyły 18 lat. Jak wyglądają przygotowania i kurs na prawo jazdy kat. C+E - kolejne etapy? Przeczytaj niżej.
Kolejnym krokiem, jaki musimy poczynić w kierunku ubiegania się o prawo jazdy kategorii C+E, jest oczywiście założenie PKK. PKK -Profil kandydata na kierowcę zakładamy w starostwie powiatowym. Warto pamiętać, iż aby móc założyć PKK, niezbędne będzie tutaj też posiadanie odpowiedniego, kolorowego zdjęcia (podobnie jak w przypadku innych dokumentów). Dodatkowo trzeba posiadać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz zaświadczenia z poradni psychologicznej. Gdy już uzyskamy PPK, możemy udać się do szkoły w celu zapisania się na kurs prawa jazdy kategorii C+E.
Jak wygląda kurs na prawo jazdy kat. C+E? - przebieg kursu
W przypadku prawa jazdy kategorii C+E mamy dwie odrębne możliwości, jeżeli chodzi o kurs. Możemy zapisać się do WORD-u, gdzie przejdziemy teoretyczny egzamin państwowy, a następnie będziemy mogli przystąpić do egzaminu praktycznego. Możemy zapisać się do szkoły nauki jazdy, gdzie w kategorii C+E czeka nas minimum 20h zajęć teoretycznych oraz 25h praktycznych. Po zaliczeniu wszystkich godzin szkolenia musimy przystąpić do tak zwanego egzaminu wewnętrznego, zaś gdy go zaliczymy, będziemy mogli przystąpić do egzaminów państwowych.