hello world!

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kategorii C+E?

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kategorii C+E? Zawód kierowcy dostarcza wiele satysfakcji, choć wymaga również poświęceń. By dobrze radzić sobie w tej roli, trzeba umieć działać pod presją czasu, czerpać radość z pracy za kółkiem i radzić sobie z częstymi rozłąkami z bliskimi. Choć niektórzy twierdzą, że bycie kierowcą to powołanie, kluczem do rozpoczęcia tej przygody jest zdanie egzaminu na prawo jazdy kategorii C+E. Dzisiaj opowiemy o przebiegu tego egzaminu na kierowcę zawodowego.

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kategorii C+E - egzamin praktyczny jest tylko jednym z kroków

W naszym ośrodku szkolenia kierowców staramy się przygotować naszych uczestników do wykonywania zawodu kierowcy. Egzamin państwowy to tylko jedno z wymagań, które trzeba spełnić, aby zostać kierowcą zawodowym. Uważamy, że zdanie tego egzaminu stanowi zwieńczenie wielu wysiłków w celu uzyskania odpowiednich kompetencji. Egzamin na prawo jazdy kategorii C+E jest przeprowadzany przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, a warunki i przebieg zostały opisane przez Ministra Infrastruktury. Nie można jednak zapominać o konieczności ukończenia kursu kwalifikacji wstępnej oraz szkolenia okresowego co 5 lat.

Kto może przystąpić do kursu na prawo jazdy kategorii CE (C+E)?

Aby uzyskać uprawnienia kierowcy zawodowego, konieczne jest zdanie egzaminu państwowego. Aby móc przystąpić do egzaminu na kategorię C+E, należy spełnić następujące warunki:

 • ukończenie 21 lat (lub 18 lat i ukończenie kursu kwalifikacji wstępnej),
 • posiadanie prawa jazdy kategorii C,
 • ważne orzeczenie lekarskie i psychologiczne pozwalające na kierowanie pojazdami kategorii C+E,
 • założony profil kursanta w wydziale komunikacji (numer PKK wydawany przez Wydział Komunikacji),
 • pozytywne zaliczenie szkolenia i egzaminu wewnętrznego.
 • Egzamin na prawo jazdy kategorii C+E obejmuje wyłącznie część praktyczną.
 • Jak przebiega egzamin praktyczny na kierowcę CE?
 • Egzamin na kategorię C+E lub C1+E składa się z pięciu etapów:
 • sprawdzenie tożsamości i przedstawienie się egzaminatorowi,
 • kontrola stanu technicznego pojazdu i przygotowanie do jazdy,
 • wykonanie zadań na placu manewrowym,
 • wykonanie zadań w ruchu drogowym,
 • omówienie egzaminu.

Warto zauważyć, że etapy 1, 2, 3 i 5 odbywają się na placu manewrowym, a etap 4 ma miejsce na drodze publicznej po pozytywnym zaliczeniu zadań na placu.

Co warto wiedzieć o egzaminie C+E?

Podczas egzaminu na placu manewrowym trzeba wykonać określone zadania, które są oceniane na kontrolnym arkuszu egzaminacyjnym. Należy wykonać czynności kontrolno-obsługowe, sprzęgnąć przyczepę/naczepę, przygotować się do jazdy, wykonać manewry na placu oraz jazdę w przód i wstecz po łuku. Egzamin ma na celu sprawdzenie umiejętności kursanta w obsłudze ciężarówek i prowadzeniu ich bezpiecznie po drogach publicznych.

Egzamin na prawo jazdy kategorii C+E to klucz do rozpoczęcia kariery zawodowego kierowcy. Dostarcza on nowych możliwości zatrudnienia i otwiera drogę do spełnienia marzeń o pracy za kierownicą ciężarówki.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Zarezerwuj kurs

Nie czekaj. Zacznij kurs na prawo jazdy już teraz!
ZADZWOŃ DO NAS
car linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram