Obowiązki, jakie muszą spełniać zawodowi kierowcy, określone są w ustawie o transporcie drogowym oraz w ustawie o kierujących. Dokumenty te jasno określają jakie procedury powinien przejść kandydat, aby zostać dopuszczony do zawodu. Jednym z obowiązkowych kroków jest uzyskanie pozytywnego wyniku badania psychologicznego, wykonywanego w celu ustalenia, czy u przyszłego kierowcy występują przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów.
Pozytywny wynik badania psychologicznego jest konieczny w przypadku osób ubiegających się o prawo jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D i D+E lub uprawnienia do kierowania tramwajem. Dotyczy to również wszystkich zawodowców, takich jak taksówkarze, dostawcy, kierowcy pojazdów uprzywilejowanych oraz kurierzy. Pozytywny wynik badania psychologicznego zawodowego kierowcy ważny jest przez 5 lat, po tym czasie należy ubiegać się o jego przedłużenie. Nie dotyczy to osób, które ukończyły 60 lat. Kierowcy powyżej tego wieku zobowiązani są do odnawiania uprawnień co 30 miesięcy.
Na badania psychologiczne kierowane są również osoby, które utraciły uprawnienia do prowadzenia pojazdów, egzaminatorzy i instruktorzy nauki jazdy. Pozytywny wynik badania umożliwia wydanie orzeczenia w tym samym dniu, od ręki.
Przygotowanie do badań psychologicznych dla kierowców nie wymaga podejmowania szczególnych działań. Ważne jest jednak, aby udając się na wizytę, zabrać ze sobą:
Procedury badań psychologicznych różnią się w zależności od ich celu – zastosowane metody muszą być w stanie określić zdolność pacjenta do wykonywania danego rodzaju pracy związanej z prowadzeniem pojazdów. Każde badanie rozpoczyna się od wypełnienia przez pacjenta ankiety oraz kwestionariusza osobowości. W przypadku kierowców zawodowych dalsza część badań dotyczy ich sprawności umysłowej, podzielności uwagi, koncentracji oraz przerzutności. W tym celu wykonuje się testy aparaturowe, pozwalające na zbadanie czasu reakcji, oceny prędkości oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Całość badania trwa około 50 minut i zakończona zostaje zliczeniem uzyskanych punktów oraz wystawieniem orzeczenia lekarskiego. W przypadku niezaliczenia któregoś z ćwiczeń pacjent może poprosić o możliwość jego ponownego wykonania, bez ponoszenia dodatkowych opłat. Badania wykonywane są w bezstresowej atmosferze i przy wykorzystaniu nowoczesnej, specjalistycznej aparatury.
Istnieje możliwość rezerwacji dogodnego terminu wizyty, w tym celu należy skontaktować się telefonicznie z naszym ośrodkiem. Wielokrotnie zdarza się, że wykonanie badań psychologicznych możliwe jest już tego samego dnia, a umówienie się na wizytę gwarantuje dostępność lekarza i wyklucza konieczność oczekiwania w kolejce. Dzięki ofercie naszego ośrodka, w której znajdują się zarówno badania psychologiczne dla kierowców, jak i
badania lekarskie, w czasie jednej wizyty mogą uzyskać Państwo wszystkie niezbędne orzeczenia lekarskie.