Prawo jazdy jest uprawnieniem, które przydaje się wielu osobom zarówno w pracy, jak i w prywatnym życiu. Czasami jednak zdarza się tak, że na skutek kontroli drogowych kierowca zbierze liczbę punktów (24 albo 20 w przypadku posiadania prawa jazdy nie dłużej niż przez rok), która skutkuje odebraniem mu uprawnień do kierowania pojazdem. Zatrzymanie dokumentów przez funkcjonariuszy policji skutkuje koniecznością tymczasową lub dożywotnią utratą uprawnień. Co należy zrobić, by ponownie otrzymać uprawnienia po utracie tymczasowej? Jakie obowiązują szkolenia po utracie prawa jazdy?
Jakie obowiązują szkolenia po utracie prawa jazdy? Czym jest kurs reedukacyjny?
Odebranie prawa jazdy jest niezwykle nieprzyjemnym doświadczeniem, jednak kierowcy zwykle chcą jak najszybciej odzyskać możliwość prowadzenia pojazdów. Istotną informacją jest, że jeżeli okres utraty prawa jazdy jest krótszy niż rok, to nie ma konieczności ponownego zdawania egzaminu. Konieczne jest natomiast odbycie kursu reedukacyjnego. Można go odbyć w dowolnej placówce WORD-u. Szkolenie trwa 16 godzin, jest złożone z dwóch spotkań i kosztuje 400 złotych.
Podczas kursu uczestnicy biorą udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych. Takie zajęcia różnią się od tych, które się odbywają na kursie na kategorię B, który przygotowuje do zdania egzaminu państwowego. W tym przypadku kierowcom przekazywana jest przede wszystkim wiedza dotycząca bezpiecznego prowadzenia pojazdu i ryzykach, które są związane z kierowaniem autem po spożyciu alkoholi i środków odurzających.
Obowiązkowe badania psychologiczne
Kierowca, który utracił prawo jazdy i chce je odzyskać, jest zobowiązany również do przejścia badań psychologicznych. Mają one na celu ustalenie, czy występują u niego przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów. Koszt badania psychologicznego to 150 złotych. Jego przebieg jest podobny do tego, które ma miejsce w przypadku przyszłych kierowców, którzy będą przystępować do egzaminu. Rozpoczyna się ono od ankiety i kwestionariusza osobowości.